12-03-2010 Topul miliardarilorBill Gates a fost detronat de mexicanul Carlos Slim Pentru prima oara din 1994, un non-american ocupa prima pozitie in clasamentul miliardarilor. Topul miliardarilor Forbes pe 2010 a adus o surpriza de proportii: Bill Gates nu mai este cel mai bogat om din lume, fiind depasit cu 500 de milioane de dolari de mexicanul Carlos Slim. Averea lui Slim este estimata la 53,5 miliarde de dolari, marindu-se cu 18,5 miliarde de dolari in 12 luni. Warren Buffet, patronul societatii de investitii Berkshire Hathway, este pe al treilea loc, cu 47 de miliarde de dolari. Buffet a investit in Goldman Sachs si General Electric, iar recent a achizitionat gigantul Feroviar Burlington Northern Santa Fe. Desi clasamentul miliardarilor s-a modificat, se pare ca cei mai bogati oameni ai lumii nu numai ca nu au suferit, dar au reusit sa si prospere, scrie Forbes. Fata de inceputul anului 2009, numarul miliardarilor a crescut cu 218 , ajungind la 1011. Departe insa de a egala recordul din 2008, cand in lume erau 1125 de miliardari. Averile miliardarilor din lume, reunite, insumeaza 3.600 de miliarde de dolari, ceea ce reprezinta 6% din PIB-ul mondial. Cea mai spectaculoasa crestere a numarului miliardarilor este in Asia, care are 234 de miliardari, de doua ori mai multi decat in 2009. Dintre acestia, doi indieni sunt in TOP 10: Mukesh Ambani, presedinte al grupului energetic Reliance, cu 29 de miliarde de dolari si Lakshmi Mittal, presedinte al gigantului de otelarii ArcelorMittal, cu 28, 7 miliarde de dolari. Patronul grupului LMVH, francezul Bernard Arnault, este cel mai bogat miliardar european, cu o avere estimata la 27,5 miliarde de dolari, a saptea in topul mondial. Criza nu a fost insa in profitul tuturor miliardarilor. 30 de magnati au iesit din topul anului trecut, printre care si oligarhul Boris Berzovsky. Cel mai tanar miliardar este Mark Zuckerberg, creatorul retelei Facebook, a carui avere este estimata la 4 miliarde de dolari. Cel mai bogat dintre romani este Dinu Patriciu, a carui avere, estimata la 2,2 miliarde de dolari, a crescut fata de anul trecut, cand figura cu 1,8 miliarde de dolari. In 2008 insa, cand Dinu Patriciu a intrat in acest clasament, averea lui era estimata la 2,5 miliarde de dolari. Anul acesta Dinu Patriciu ocupa locul 437 in clasamentul miliardarilor lumii. Nou intrat in clasament, omul de afaceri Ioan Nicolae figureaza, cu o avere de 1,1 miliarde de dolari, pe locul 880, sursa veniturilor fiind agricultura. Ion Tiriac, fostul tenismen, in varsta de 70 de ani, revine in clasamentul Forbes anul acesta, ocupand locul 937, cu o avere estimata la un miliard de dolari.
VREMEA
CURS VALUTAR
HOROSCOP
ARHIVA
PUBLICITATE
DESPRE NOI
HOME
Evenimentul Regional al Moldovei
editia online de sambata, 11 februarie 2012
 
ZIARE ŞI REVISTE ROMÂNEŞTI
Prima pagina
Prima Pagina Evenimentul
Fata zilei
Fata Zilei
Newsletter

căutare personalizată
12-03-2010

Bill Gates a fost detronat de mexicanul Carlos Slim


Topul miliardarilor
Bill Gates a fost detronat de mexicanul Carlos Slim

Pentru prima oară din 1994, un non-american ocupă prima poziție în clasamentul miliardarilor.

Topul miliardarilor Forbes pe 2010 a adus o surpriză de proporții: Bill Gates nu mai este cel mai bogat om din lume, fiind depășit cu 500 de milioane de dolari de mexicanul Carlos Slim.

Averea lui Slim este estimată la 53,5 miliarde de dolari, mărindu-se cu 18,5 miliarde de dolari în 12 luni.

Warren Buffet, patronul societății de investiții Berkshire Hathway, este pe al treilea loc, cu 47 de miliarde de dolari. Buffet a investit în Goldman Sachs și General Electric, iar recent a achiziționat gigantul Feroviar Burlington Northern Santa Fe.

Deși clasamentul miliardarilor s-a modificat, se pare că cei mai bogați oameni ai lumii nu numai că nu au suferit, dar au reușit să și prospere, scrie Forbes. Față de începutul anului 2009, numărul miliardarilor a crescut cu 218 , ajungînd la 1011. Departe însă de a egala recordul din 2008, când în lume erau 1125 de miliardari.

Averile miliardarilor din lume, reunite, însumează 3.600 de miliarde de dolari, ceea ce reprezintă 6% din PIB-ul mondial.

Cea mai spectaculoasă creștere a numărului miliardarilor este în Asia, care are 234 de miliardari, de două ori mai mulți decât în 2009. Dintre aceștia, doi indieni sunt în TOP 10: Mukesh Ambani, președinte al grupului energetic Reliance, cu 29 de miliarde de dolari și Lakshmi Mittal, președinte al gigantului de oțelării ArcelorMittal, cu 28, 7 miliarde de dolari.

Patronul grupului LMVH, francezul Bernard Arnault, este cel mai bogat miliardar european, cu o avere estimată la 27,5 miliarde de dolari, a șaptea în topul mondial.

Criza nu a fost însă în profitul tuturor miliardarilor. 30 de magnați au ieșit din topul anului trecut, printre care și oligarhul Boris Berzovsky.

Cel mai tânăr miliardar este Mark Zuckerberg, creatorul rețelei Facebook, a cărui avere este estimată la 4 miliarde de dolari.

Cel mai bogat dintre români este Dinu Patriciu, a cărui avere, estimată la 2,2 miliarde de dolari, a crescut față de anul trecut, când figura cu 1,8 miliarde de dolari. În 2008 însă, când Dinu Patriciu a intrat în acest clasament, averea lui era estimată la 2,5 miliarde de dolari. Anul acesta Dinu Patriciu ocupă locul 437 în clasamentul miliardarilor lumii. Nou intrat în clasament, omul de afaceri Ioan Nicolae figurează, cu o avere de 1,1 miliarde de dolari, pe locul 880, sursa veniturilor fiind agricultura. Ion Țiriac, fostul tenismen, în vârstă de 70 de ani, revine în clasamentul Forbes anul acesta, ocupând locul 937, cu o avere estimată la un miliard de dolari.

Alte tiluri din
zig-zag


Adauga comentariul tau






 





Tel. 0232246000 | Fax 0232246002 | Orange 0752266266 | contact@evenimentul.ro
Copyright © SC Ziarul Evenimentul SRL Iasi. In varianta tiparita, cotidianul Evenimentul are o arie de distributie care cuprinde 6 judete:
Iasi, Bacau, Botosani, Neamt, Suceava si Vaslui