• gruparea ieșeană este pe cale să efectueze cîteva transferuri care ar putea-o propulsa în prima grupă valorică autohtonă
Sînt ani buni de cînd gruparea ieșeană n-a mai transferat jucători experimentați, pe care antrenorii să-i poată trimite pe teren cu un scop mult mai precis decît acela de a căpăta rutină la nivelul primului eșalon autohton. Dacă totuși mai ajungeau jucători la Iași aceștia abia încheiaseră junioratul și le făcea cu ochiul o studenție frumoasă în Dealul Copoului.
Dar vara asta parcă se macină altă făină la echipa ieșeană. Însuși antrenorul principal Constantin Veriveș pare mult mai liniștit. Au fost finalizate deja primele transferuri, pentru altele încă se negociază, dar, în linii mari, se poate deja spune că echipa ar putea arăta mult mai bine decît sezonul trecut.
În capul listei de transferuri nu poate fi altcineva decît Florin Baș, un jucător căruia rugbiul i-a dat mai puțin decît ar fi meritat. Văzut de mulți specialiști drept un jucător de echipă națională nu chiar cu mulți ani în urmă, Baș și-a făcut datoria la Iași, iar acum s-a întors din Franța probabil pentru a-și încheia cariera aici. Dar la 31 de ani nu se gîndește deloc la acest aspect, pentru că pe înaintare mai poate juca ani buni încă. "Cucuteanu are 44 de ani și face față cu brio, iar Florin, la 31 de ani, are tot viitorul în față. Avem nevoie de experiența sa și sînt convins că echipa se va exprima mult mai bine cu el pe teren", susține Constantin Veriveș.
Un alt cîștig pentru înaintarea ieșeană va fi Formagiu, indisponibil de la începutul anului. El a suferit o intervenție chirurgicală acum trei luni și parcurge etapa finală a recuperării. "În maxim o lună sper să-l am apt de joc", susține Veriveș.
Pentru juniorii Beldiman și Luca, promovați de la grupa lui Iulian Iftenie de la CSS "Unirea" Iași, formalitățile au fost finalizate cu succes, la fel putîndu-se vorbi și în cazul lui Mihai Alexandru, de la Rulmentul Bîrlad, care poate evolua ca aripă, dar și în centru.
Simion (Universitatea Cluj) și Ignea (Bucovina Suceava) se află în pregătire cu formația ieșeană și așteaptă rezolvări favorabile pentru a putea rămîne la Iași. "Simion este jucător de linia a III-a și pentru el am depus un memoriu la Federația Română de Rugbi. Nu-i exclus să-l putem lua gratis, dar nu cred că vom reuși același lucru și cu uvertura Ignea. Pentru el încă negociem grila de transfer", a adăugat Constantin Veriveș, care ne-a dezvăluit și obiectivul formației ieșene pentru sezonul viitor. "Ne-am propus un loc între primele șase. E un obiectiv curajos, dar poate că a sosit vremea să ajungem și noi în prima grupă valorică autohtonă, nu doar să fim cei mai buni din a doua", ne-a mai spus antrenorul principal al rugbiștilor ieșeni, încurajat probabil și de locul al patrulea ocupat de formația sa la Iași Sevens, primul turneu din cele trei contînd pentru Campionatul Național de rugbi în 7. "A fost un turneu reușit din toate punctele de vedere. Am fost foarte aproape de un loc pe podium, dar înfrîngerea cu 10-12 din finala mică, cu Steaua, n-o putem totuși pune pe seama arbitrajului. La turneul de la Iași au fost aplicate în premieră națională ultimele modificări de regulament și poate de aici să fi plecat unele nemulțumiri...", ne-a declarat Corneliu Ghenea, șeful secției ieșene de rugbi.
D.Gașpar