Imprimat de la http://www.evenimentul.ro (sambata, 11 februarie 2012).
Adresa articolului este
http://www.evenimentul.ro/articol/apa-gunoiul-si-abonamentele-in-transportul-local-s-au-scumpit.html
ASIS. Toate drepturile rezervate.
Pentru a imprima intra in meniul 'File' si alege optiunea 'Print', apasa tastele CTRL+P sau click aici.

Vaslui
Apa, gunoiul și abonamentele în transportul local s-au scumpit
articol publicat la: sambata, 11 februarie 2012
(ASIS)– În ședința de ieri, aleșiilocali au aprobat mărirea prețurilor unor servicii practicate de societățile comerciale al căror acționari majoritari este Consiliul Local. Astfel sucursala Vaslui a SC Aquavas a majorat tarifele cu 7 procente la apa potabilă, canalizare și epurare. Prețurile și tarifele includ o cotă de dezvoltare, modernizareși retehnologizare. Astfel, de la 1 august, prețul unui metru cubde apă potabilă va fi de 2,37 lei, un mc pentru canalizare de 0,39 lei, iar un mc pentru epurare de 0,66 lei. Aceste tarife sunt valabile numai pentru populație și nu includ TVA. Însă, și facturile emise în august pentru serviciile din iulie vor cunoașteo majorare, datoriră modificării TVA de la 1 iulie de la 19 la 24 la sută. Practic, pentru luna august, alecăreifacturivor veni în septembrie, majorarea la aceste servicii este de 12%.
Tot în august, vasluienii vor plăti mai mult și pentru salubrizare, prețul pentru o persoană crescând de la 5,95 lei la 6,20 lei. Este vorba de o creătere de doar 5%, atât cât reprezintă TVA modificat. Noul preț va fi aplicat începând cu data de 1 iulie.
Și Transurb SA a recurs la creștereaprețurilor dar numai pentru abonamente, prețul unui bilet de călătorie rămânând la 1,5 lei. Astfel, de la începutul lunii viitoare, un abonament pe o linie/lună va fi de 56 lei, de la 40 lei, iar pe două linii pentru aceeaăi perioadă de timp, va costa 60 lei, de la 46 lei. Un abonament pe o linie/trei săptămâni va ajunge la 42 lei, de la 30 lei, pe două săptămâni, la 28 lei, de la 20 lei, iar pe o săptămână, la 14 lei, de la 10 lei. Un abonament pe două linii/treisăptămâni va fi de 45 lei, de la 35 lei,pe două săptămâni, la 30 lei, de la 23 lei, iar pe o săptămână, la 15 lei, de la 12 lei. (L.M.)
Imprimat de la http://www.evenimentul.ro (sambata, 11 februarie 2012).
Adresa articolului este http://www.evenimentul.ro/articol/apa-gunoiul-si-abonamentele-in-transportul-local-s-au-scumpit.html
ASIS. Toate drepturile rezervate. |