29-07-2010 Curier juridic * Tatal meu sustine ca s-a inteles cu un vecin cum ca l-ar intretine si dupa moartea lui sa mosteneasca garsoniera lui, dar, dupa un an si jumatate, l-a bagat la casa de batrani. Eu am scos o copie dupa cartea funciara si sunt amandoi trecuti in contract, cum a spus tata. Dar vecinul lui sustine ca garsoniera este numai al lui. Ce pot face in asemenea conditii, pentru ca nu-i mai ajunge pensia si pentru caminul de batrani si pentru pempers, deoarece are incontinenta urinara si cu timpul o sa-i trebuiasca si mai multe. Incercati sa aflati unde este contractul tatalui dvs sau la care notar a incheiat contractul si cereti in numele lui un duplicat, dupa aceea, in functie de ce e scris acolo, vedeti cum se poate ataca acel contract. * Am un singur copil, care nu se mai intereseaza de soarta noastra. Ce act juridic sa fac pe numele nepotilor pentru ca dupa decesul nostru ea sa nu poata ataca acest act ca mostenitoare a averii noastre? Puteti face un act de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct viager. Puteti intocmi un testament in favoarea nepotilor, cu dovada faptului ca la data redactarii dvs erati in deplinatatea facultatilor mintale. * Este legal ca la radierea unei masini sa fiu silita de catre functionarii publici din cadrul consiliului local sa-mi achit si celelalte taxe care nu au legatura cu aceasta, respectiv alta masina si casa? Desigur ca este legal. Creditorul prin aceasta v-a notificat sa va platiti si alte taxe neachitate si ramase deschise pe numele dvs. Desigur ca aveti ce face: in cazul in care considerati ca notificarea fiscului nu este legala, o puteti contesta cu o cerere direct catre fisc in care sa aratati motivele pentru care considerati ca nu trebuie sa platiti taxele aratate in notificare.
spacer
Tâlharii au invadat IașulTâlharii au invadat Iașul
Infractorii își fac de cap în Iași. În ultima vreme au fost sesizate din ce în ce mai multe infracțiuni, iar hoții, tâlharii și scandalagiii au căpătat curaj. Ieșenii au fost atacați pe stradă, în propriile case, în magazine sau chiar în tren, ba chiar și locașurile sfinte au devenit țintă pentru cei certați cu legea. Statisticile IJP arată că, în medie, un polițist trebuie să apere 601 cetățeni, o cifră mai mare decât în alte state UE, iar procurorii se plâng la rândul lor de penuria de personal. Iar asta le va da apă la moară infractorilor.

Citiți despre lupta necontenită, dar din păcate fără rezultate a polițiștilor, procurorilor și judecătorilor cu infractorii
» Citeste articol

spacer
29-07-2010


Curier juridic

* Tatăl meu susține că s-a înțeles cu un vecin cum că l-ar întreține și după moartea lui să moștenească garsoniera lui, dar, după un an și jumătate, l-a băgat la casa de bătrâni. Eu am scos o copie după cartea funciară și sunt amândoi trecuți în contract, cum a spus tata. Dar vecinul lui susține că garsoniera este numai al lui. Ce pot face în asemenea condiții, pentru că nu-i mai ajunge pensia și pentru căminul de bătrâni și pentru pempers, deoarece are incontinență urinară și cu timpul o să-i trebuiască și mai multe.

Încercați să aflați unde este contractul tatălui dvs sau la care notar a încheiat contractul și cereți în numele lui un duplicat, după aceea, în funcție de ce e scris acolo, vedeți cum se poate ataca acel contract.

* Am un singur copil, care nu se mai interesează de soarta noastră. Ce act juridic să fac pe numele nepoților pentru ca după decesul nostru ea să nu poată ataca acest act ca moștenitoare a averii noastre?

Puteți face un act de vânzare-cumpărare cu clauză de uzufruct viager. Puteți întocmi un testament în favoarea nepoților, cu dovada faptului că la data redactării dvs erați în deplinătatea facultăților mintale.

* Este legal ca la radierea unei mașini să fiu silită de către funcționarii publici din cadrul consiliului local să-mi achit și celelalte taxe care nu au legătură cu aceasta, respectiv altă mașina și casa?

Desigur că este legal. Creditorul prin aceasta v-a notificat să vă plătiți și alte taxe neachitate și rămase deschise pe numele dvs. Desigur că aveți ce face: în cazul în care considerați că notificarea fiscului nu este legală, o puteți contesta cu o cerere direct către fisc în care să arătați motivele pentru care considerați că nu trebuie să plătiți taxele arătate în notificare.

Alte tiluri din
Curier juridic


Adauga comentariul tau