03-02-2012 Din 2009Grecii au retras din banci 65 miliarde de euro Un total de 65 miliarde de euro a fost retras din bancile din Grecia de la inceputul crizei datoriilor in 2009, dintre care 16 miliarde au fost transferate pe cai legale in banci din strainatate, a declarat vineri ministrul de finante Evangelos Venizelos, intr-o interventie in fata parlamentului. Potrivit oficialului elen, „32% dintre aceste 16 miliarde de euro au fost depuse in banci din Marea Britanie, iar mai putin de 10% in banci din Elvetia”. Conform cifrelor Bancii Greciei, la sfarsitul anului 2009, cuantumul depozitelor in bancile din tara se ridica la 237,3 miliarde de euro, in timp ce, la finele lui iunie 2011, el scazuse la 188,1 miliarde de euro. Ministrul de finante a subliniat importanta finalizarii acordului privitor la stergerea unei parti a datoriei si livrarea noului imprumut international de 130 miliarde de euro, pentru ca Grecia sa evite intrarea in incapacitate de plata la 20 martie, cand trebuie sa ramburseze 14,5 miliarde de euro din obligatiuni ajunse la scadenta, scrie Agerpres.
spacer
Război cu firma de asigurăriPlătești CASCO și te alegi cu... disperare!
Război cu firma de asigurări

* pe lângă trauma implicării într-un eveniment rutier, șoferii sunt uneori nevoiți să treacă și prin calvarul convingerii firmelor de asigurări de adevărul declarațiilor * tot mai multe abuzuri ale acestor firme sunt reclamate de proprietarii de autoturisme, companiile invocând diverse motive pentru a întârzia plățile sau pentru a nu le acorda deloc * este și cazul unui șofer din Piatra Neamț care se chinuie încă din ultima lună a anului trecut să-și recupereze despăgubirile, în urma un accident rutier * niciun demers al acestuia nu s-a finalizat cu o conciliere între părți, iar compania refuză să-și exprime un punct de vedere


» Citeste articol
spacer
03-02-2012

Grecii au retras din bănci 65 miliarde de euro


Din 2009
Grecii au retras din bănci 65 miliarde de euro

Un total de 65 miliarde de euro a fost retras din băncile din Grecia de la începutul crizei datoriilor în 2009, dintre care 16 miliarde au fost transferate pe căi legale în bănci din străinătate, a declarat vineri ministrul de finanțe Evangelos Venizelos, într-o intervenție în fața parlamentului.

Potrivit oficialului elen, „32% dintre aceste 16 miliarde de euro au fost depuse în bănci din Marea Britanie, iar mai puțin de 10% în bănci din Elveția”.

Conform cifrelor Băncii Greciei, la sfârșitul anului 2009, cuantumul depozitelor în băncile din țară se ridica la 237,3 miliarde de euro, în timp ce, la finele lui iunie 2011, el scăzuse la 188,1 miliarde de euro.

Ministrul de finanțe a subliniat importanța finalizării acordului privitor la ștergerea unei părți a datoriei și livrarea noului împrumut internațional de 130 miliarde de euro, pentru ca Grecia să evite intrarea în incapacitate de plată la 20 martie, când trebuie să ramburseze 14,5 miliarde de euro din obligațiuni ajunse la scadență, scrie Agerpres.

Alte tiluri din
stiri24ore


Adauga comentariul tau