|
Tel. 0232 246 000 | Fax. 0232 246 002 | Zapp. 0788 246 000 | contact@evenimentul.ro
Tâlharii au invadat IașulInfractorii își fac de cap în Iași. În ultima vreme au fost sesizate din ce în ce mai multe infracțiuni, iar hoții, tâlharii și scandalagiii au căpătat curaj. Ieșenii au fost atacați pe stradă, în propriile case, în magazine sau chiar în tren, ba chiar și locașurile sfinte au devenit țintă pentru cei certați cu legea. Statisticile IJP arată că, în medie, un polițist trebuie să apere 601 cetățeni, o cifră mai mare decât în alte state UE, iar procurorii se plâng la rândul lor de penuria de personal. Iar asta le va da apă la moară infractorilor.
Citiți despre lupta necontenită, dar din păcate fără rezultate a polițiștilor, procurorilor și judecătorilor cu infractorii |
||||||||||||
|
29-07-2010 Parlamentul catalan a decis interzicerea luptelor cu tauri din ianuarie 2012, în Catalonia. Platforma menționată a adunat 180.000 de semnături pentru a depune inițiativa legislativă populară. Inițiativa menționată cere modificarea Legii pentru protecția animalelor și transformă Catalonia în a doua comunitate autonomă spaniolă care interzice coridele, după ce Insulele Canare au făcut-o în 1991. Șeful executivului regional catalan, socialistul José Montilla, a fost și el prezent la vot și a fost primul care a făcut declarații după aflarea rezultatelor acestuia. „Am votat împotriva interzicerii luptelor cu tauri, însă cer respect pentru decizia suverană a Parlamentului. Cei care au făcut din votul acesta o măsurătoare a relațiilor dintre Spania și Catalonia s-au înșelat”, a spus acesta. Apărătorii coridelor consideră că inițiativa prezentată de platforma menționată s-a politizat prea mult și a devenit o dezbatere identitară, mai ales după decizia Curții Constituționale din Spania asupra neconstituționalității celor 14 articole din statutul catalan. Popularii vor reglementarea prin lege Principala formațiune de opoziție de la nivel central, Partidul Popular (PP), a anunțat că va cere reglementarea prin lege a coridelor, ca sărbători naționale, pentru a evita astfel interzicerea luptelor cu tauri, așa cum a decis ieri legislativul local catalan. Anunțul a fost făcut de președintele PP catalan, Alicia Sánchez-Camacho. La rândul său, președintele PP, Mariano Rajoy, a sprijinit această poziție și a declarat că este una care apără libertatea - în timp ce conservatorii încearcă în mai multe comunități autonome să stabilească luptele cu tauri drept bunuri patrimoniu al umanității.
|
|||||||||||||