|
Tel. 0232 246 000 | Fax. 0232 246 002 | Zapp. 0788 246 000 | contact@evenimentul.ro
O singură prelevare de organe în opt luni!Moartea transplantului Centrul Regional de Transplant din cadrul Spitalului „Sf. Spiridon” din Iași a intrat în… moarte clinică. De la începutul anului, la Iași s-a efectuat o singură intervenție de prelevare de organe, în condițiile în care finanțarea instituției s-a făcut doar pe hârtie. Medicii care îi susțineau activitatea au plecat astfel în străinătate sau și-au văzut de alte treburi, iar alții dispuși să facă muncă voluntară încă nu-și anunță intenția de a le lua locul.
Ca o ironie a sorții, chiar și un medic ieșean a așteptat o mână de ajutor din partea colegilor săi, dar aceștia nu au reușit să-l ajute deși îl puseseră în capul listei de așteptare pentru un transplant hepatic. Viața lui a fost salvată însă de un grefon găsit într-un alt centru din țară. Nu toți bolnavii au însă un asemenea noroc, zeci de suferinzi din Moldova figurând de ani buni doar pe lista celor care așteaptă un ficat nou. |
|||||||||||||||||||||
|
23-07-2010 Trei modele Chery sunt testate în România Primele 24 de mașini marca Chery au ajuns în România prin intermediul diviziei China Car Import SRL, a anunțat New Kopel Group, singura companie care oferă, în același timp, servicii de leasing operațional pe plan local. Potrivit sursei citate, este vorba despre modelele M11 Sedan, M11 Hatchback și SUV-ul Tiggo, acestea urmând să fie folosite timp de câteva luni de Sixt, divizia de rent-a-car a Grupului. „Pe parcursul acestei perioade va fi testată durabilitatea și adaptarea acestor mașini la șoselele românești. De asemenea, Grupul va folosi această perioadă pentru a-și construi expertiza after-sales. Astfel, atunci când vom lansa mașinile pe piață vom putea oferi publicului român servicii la nivelul înalt pe care îl merită”, a declarat Dudy Perry, CEO New Kopel Group. Chery, cel mai mare producător independent din China, a vândut, în zece ani de producție, peste un milion de mașini în întreaga lume, fiind pe cale să devină o prezență foarte puternică pe piața europeană, în general, și pe piața din România, în special.
|
||||||||||||||||||||||