02-06-2009 Moneda euro a fost expusa la Botosani (ASIS) – Colectionarii botosaneni Tinel Dirzu si Nicolae Iosub au organizat pentru prima data o expozitie intitulata "Moneda Euro la Botosani", in cadrul Sectiei de Numismatica a Bibliotecii Judetene "Mihai Eminescu". "Este vorba de seturile celor 16 tari emitente deja care lucreaza cu euro si ilustrarea in mod deosebit a constructiei europene, respectiv Tratatul de la Roma din 1957, personalitati culturale europene si momente ale constructiei europene pe monede, emisiunile editate la 10 ani de la aparitia si utilizarea monedei euro in Uniunea Europeana", a precizat bibliotecarul Mihai Cornaci. Expozitia va fi deschisa pina la sfirsitul lunii iunie. (Diana Florescu)

VREMEA
CURS VALUTAR
HOROSCOP
ARHIVA
PUBLICITATE
DESPRE NOI
HOME
Evenimentul Regional al Moldovei
editia online de marti, 22 Mai 2012
 
ZIARE ŞI REVISTE ROMÂNEŞTI
Prima pagina
Prima Pagina Evenimentul
Fata zilei
Fata Zilei
Newsletter



căutare personalizată

02-06-2009

Moneda euro a fost expusă la Botoșani


Moneda euro a fost expusă la Botoșani

(ASIS) – Colecționarii botoșăneni Tinel Dîrzu și Nicolae Iosub au organizat pentru prima dată o expoziție intitulată "Moneda Euro la Botoșani", în cadrul Secției de Numismatică a Bibliotecii Județene "Mihai Eminescu". "Este vorba de seturile celor 16 țări emitente deja care lucrează cu euro și ilustrarea în mod deosebit a construcției europene, respectiv Tratatul de la Roma din 1957, personalități culturale europene și momente ale construcției europene pe monede, emisiunile editate la 10 ani de la apariția și utilizarea monedei euro în Uniunea Europeană", a precizat bibliotecarul Mihai Cornaci. Expoziția va fi deschisă pînă la sfîrșitul lunii iunie. (Diana Florescu)



Adauga comentariul tau







 

impact
Tel. 0232246000 | Fax 0232246002 | Orange 0752266266 | contact@evenimentul.ro
Copyright © SC Ziarul Evenimentul SRL Iasi. In varianta tiparita, cotidianul Evenimentul are o arie de distributie care cuprinde 6 judete:
Iasi, Bacau, Botosani, Neamt, Suceava si Vaslui