* o sancțiune similară va fi aplicată și funcționarului public care emite o autorizație de construire sau desființare ilegală
Potrivit unei propuneri legislative elaborate de Asociația „Salvați Bucureștiul” împreună cu 50 de ONG-uri din „Platforma pentru București” au demarat, încă de anul trecut, măsurile de stopare a inițiativei legislative pentru acordul tacit în construcții, care prevedea emiterea automată a autorizației în cazul în care primăria nu rezolva cererea în 30 de zile, lucru care, așa cum s-a dovedit, a dus la numeroase abuzuri. Printre modificările cerute se numără transparența emiterii autorizațiilor de construcție și a celor de desființare, precum și corectarea sistemului de sancțiuni. „De exemplu, în momentul de față, o clădire intră în legalitate numai dacă nimeni nu îi contestă legalitatea timp de doi ani”, se arată în documentul remis redacției.
„Va fi introdusă sancțiunea penală pentru funcționarii publici care emit autorizații fără a avea toate avizele necesare, precum și pentru responsabilii din cadrul autorității locale care nu pun în aplicare decizia de demolare sau de oprire a lucrărilor emisă de instanța de judecată. De asemenea, va fi explicată procedura automată de demolare a construcțiilor ilegale, în regim de urgență, și va fi interzisă procedura intrării în legalitate ulterioare pentru construcțiile ilegale”,au declarat reprezentanții asociației.
Amintind că prescrierea după doi ani a sancțiunilor pentru construcțiile ilegale va fi eliminată în noua formă a legii construcțiilor, reprezentanții ONG-ului au precizat că valoarea amenzilor pentru construcții ilegale va fi majorată la 3.000 lei pe metru pătrat, o amendă similară urmând să fie aplicată și funcționarului public care va emite o autorizație de construire sau desființare ilegală.