UE s-a făcut din nou de râs: a dat vina pe Rusia pentru bruiajul GPS al avionului Ursulei von der Leyen, însă Flightradar arată altceva
Dimensiune font:
Presa a fost inundată de informatia că aeronava cu care călătorea în Bulgaria Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, alături de mai mulți oficiali europeni, a fost ținta unui bruiaj electronic care a lăsat-o fără semnalul GPS, relatează Cotidianul.
Site-ul de specialitate Flightradar24 spune însă că transponderul aeronavei a raportat o calitate bună a semnalului GPS de la decolare până la aterizare.
Ce scrie site-ul de specialitate
”Vedem rapoarte în mass-media despre interferențe GPS care afectează avionul care o transporta pe Ursula von der Leyen către Plovdiv, Bulgaria. Unele rapoarte susțin că aeronava a fost în așteptare timp de 1 oră.
Iata ce putem deduce din datele noastre.
*Zborul era programat să dureze 1 oră și 48 de minute. A durat 1 oră și 57 de minute.
*Transponderul aeronavei a raportat o calitate bună a semnalului GPS de la decolare până la aterizare”.

UE a dat vina pe Rusia
"Putem confirma într-adevăr că a existat o bruiere a semnalului GPS, dar avionul a aterizat în siguranță în Bulgaria. Am primit informații de la autoritățile bulgare că suspectează că acest lucru s-a datorat unei interferențe flagrante din partea Rusiei”, a declarat un purtător de de cuvânt al UE.
Rusia a dezmințit
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a negat implicarea Rusiei în defecțiunea sistemelor de navigație GPS de pe avionul care o transporta pe președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.
Informațiile dvs. sunt incorecte”, a declarat Peskov pentru The Financial Times într-un comentariu privind incidentul.
Andrei Nicolae active.news
Adauga comentariul tau