Masacru la o școală catolică din SUA: Atacatorul LGBT avea mesajul „ucide-l pe Donald Trump” pe armele cu care a ucis doi copii de 8 și 10 ani
Dimensiune font:
Cel puțin doi copii au fost uciși într-o „crimă motivată de ură împotriva catolicilor” în Minneapolis, SUA
Atacatorul, înarmat cu o pușcă și un pistol, a deschis focul asupra elevilor într-o biserică a unei școli catolice. Atacul s-a soldat cel puțin cu doi morți și 17 răniți.
Agresorul, înarmat cu o pușcă, o armă de vânătoare și un pistol, a tras zeci de gloanțe prin vitraliile bisericii. Apoi, el s-a sinucis la locul atacului, a declarat șeful poliției din Minneapolis. FBI a anunțat deschiderea unei anchete pentru „crimă motivată de ură împotriva catolicilor”.
„Doi copii mici, de 8 și 10 ani, au fost uciși în timp ce stăteau pe băncile bisericii”, a adăugat Brian O’Hara. Un medic de la spitalul Hennepin Healthcare a precizat că a tratat 11 pacienți, dintre care doi adulți și nouă copii cu vârste între 6 și 14 ani. Patru dintre aceștia au fost operați de urgență.
„Minnesota are inima frântă”, a scris pe X guvernatorul statului, Tim Walz.
„De la polițiștii trimiși la fața locului, la membrii clerului și profesorii care oferă alinare, până la medicii din spital care salvează vieți, vom trece împreună prin această încercare”, a declarat el, adăugând: „Strângeți-vă copiii tare în brațe.”
Papa Leon al XIV-lea s-a declarat „îndurerat” și și-a exprimat condoleanțele față de familiile victimelor.
„Era prima săptămână de școală. Se aflau într-o biserică. Sunt copii care ar fi trebuit să învețe alături de prietenii lor”, a declarat primarul Minneapolisului, Jacob Frey.
„Ar fi trebuit să se joace în curtea școlii. Ar fi trebuit să poată merge la școală sau la biserică în liniște, fără teamă și fără a fi victime ale violenței”, a adăugat el.
Atacatorul a fost identificat
„Este vorba de un act de violență deliberată împotriva unor copii nevinovați și a altor credincioși. Cruzimea și lașitatea de a trage într-o biserică plină de copii sunt absolut de neînțeles”, a declarat șeful poliției din Minneapolis, Brian O’Hara.
Atacul a avut loc la două zile după începutul anului școlar la școala catolică Annunciation, o școală primară privată cu aproximativ 395 de elevi.
Atacatorul a fost identificat drept Robin Westman, în vârstă de 23 de ani, potrivit unor surse media americane. Acestea fac referire la documente judiciare din 2019/2020 care menționează schimbarea prenumelui din Robert în Robin. Persoana s-a născut bărbat dar se identifica femeie. Nu ar fi avut antecedente penale semnificative.
Reacția lui Donald Trump
Președintele american Donald Trump a declarat că a fost informat despre atac. El a precizat că FBI se află la fața locului.
„Vă rog să vă rugați împreună cu mine pentru toate persoanele implicate!”, a scris el pe rețelele sociale.
Într-o declarație ulterioară, președintele american a cerut ca steagurile să fie coborâte în bernă până pe 31 august.
Un oficial al Casei Albe a precizat, de asemenea, că Donald Trump a vorbit rapid cu guvernatorul Tim Walz. Departamentul pentru Securitate Internă al SUA este în contact cu autoritățile locale și monitorizează îndeaproape situația, a declarat secretarul pentru Securitate Internă, Kristi Noem, pe rețelele sociale
Trei alte atacuri armate au avut loc în orașul din Midwest de marți după-amiază, dintre care unul într-un liceu iezuit, soldate în total cu trei morți și șapte răniți, potrivit poliției. Atacul de miercuri nu pare să fie legat de celelalte, a precizat O’Hara.
„Ucide-l pe Donald Trump”, scria pe armele atacatorului
Atacatorul a scris mesaje politice pe clipurile postate pe YouTube de pe un cont sub numele de Robin Westman, în care arăta încărcătoarele armelor sale.
Unul dintre mesaje spunea „Ucide-l pe Donald Trump”, iar altul spunea „Israelul trebuie să cadă, eliberați dosarele”, o posibilă referire la dosarele Epstein. Pe un alt încărcător scria „Pentru copii”.
Oana Ivan r3media.ro
Adauga comentariul tau