„Din nefericire, avem foarte mulți tineri care nu știu să muncească pentru că nu au făcut-o vreodată!”

Screenshot (136)

Dimensiune font:

| 13-11-2024 16:37

* dialog cu Florin Rașcu, consilier municipal, candidat PSD pentru un loc în Parlamentul României

- Domnule Rașcu, sunteți consilier municipal într-unul dintre cele mai mari orașe ale României, un oraș care a rămas fără viceprimari, a cărui soartă o tot complică, din nefericire, aritmetica politică... Ne puteți spune ce calcule se fac pentru o majoritate care să înceapă să lucreze pentru Iași?

- La momentul de față, încă mai sunt de învestit anumiți consilieri care vor face parte din Consiliul Local Municipal. Cred că în jur de șapte colegi trebuie să depună jurământul, după care vom ajunge și la anumite negocieri, discuții, să vedem ce alianțe se pot face în interiorul Consiliului Local, alianțe care vor da și cei doi viceprimari de care are nevoie Iașul, însă mai este timp până acolo.

- Ați inițiat discuții cu celelalte partide în vederea creării unei alianțe pe baza căreia PSD să poată obține un post de viceprimar?

- Nu avem discuții oficiale pentru constituirea unui Consiliu Local într-o alianță și să dăm un viceprimar. Deocamdată, acest fapt nu reprezintă o urgență, deși ar fi foarte bine să se înceapă mandatul cu doi viceprimar, cu tot Consiliul Local constituit… Suntem într-o perioadă electorală, așteptăm să vedem ce se va întâmpla și la alegerile prezidențiale, dar și la alegerile parlamentare, după care vom avea o imagine de ansamblu, mai clară, și vom ști exact de ce avem nevoie. Contează foarte mult ceea ce se va întâmpla și la București, de alianțele care se vor crea acolo, fără doar și poate. Nu este un imperativ, dar se va ține cont în mod cert și de ceea ce se va întâmplă acolo.

- Candidați pentru un loc în Parlamentul României, la alegerile din decembrie. Care ar fi motivul acestei decizii, dat fiind faptul că ați urcat pe scena politică de puțină vreme, mai exact de doi ani?

- Sunt peste 2 ani! Mă apropii de 3 ani, mă simt bătrân deja! Da, vrem să facem mai mult și cred că se poate mai mult. Tocmai de aceea, vreau să-mi pun experiența la dispoziția oamenilor. Sunt foarte multe lucruri de care România are nevoie… Vrem să investim în educație. Eu sunt produsul învățământului privat și aș vrea să fac mai mult pentru acest domeniu dacă voi ajunge în Parlament.

- În ce sens?

- Noi avem un parcurs extrem de dificil în a înființa chiar și o grădiniță privată, nu mai vorbesc de școli. Am înființat, știți prea bine, un complex școlar, de la grădiniță până la liceu și mi-ar plăcea să pot facilita înființarea de instituții de învățământ private în domeniul universitar, unde stăm foarte rău. Avem doar două universități private la Iași, care gâfâie să poată rezista pentru că nu au un ajutor de la stat. Aceste universități, prin propriile eforturi, prin propriile surse financiare, reușesc să meargă mai departe, deși de pe o zi pe alta, căci se descurcă foarte greu. Avem foarte mult de lucru în ideea aceasta. Apoi, în sănătate, trebuie să investim foarte mult și să-i ajutăm pe oameni, dar și în zona aceasta privată.

- Aveți, evident, o listă cu proiecte pe care vreți să le transformați în legi... Ce-ar trebui să știe ieșenii despre intențiile dvs pentru perioada următoare, mă refer la inițiativele legislative...?

- Nu doar eu, ci și toți colegii mei care vom merge acolo vrem în mod special să producem legi pentru dezvoltarea zonei, pentru ceea ce înseamnă infrastructura mare din România, pentru că nu poți să te dezvolți ca țară dacă nu ai infrastructură rutieră. Plecăm de aici și nu facem doar promisiuni, nu vizăm doar electoratul Partidului Social Democrat, ci tot electoratul din România și noi confirmăm. Săptămâna trecută am fost la Focșani, la inaugurare a unui segment de autostradă, de 11km, iar până la finalul anului vom mai inaugural încă 130 km de autostradă. Suntem oamenii care livrăm! Iată că Spitalul Regional de Urgență prinde contur, cei care merg acolo pot vedea deja cum s-a avansat și s-a lucrat în mod impecabil acolo. Da, continuăm cu ceea ce înseamnă învățământ, ceea ce înseamnă educație și ne referim aici la învățământul dual, pentru că vrem ca tinerii să poată învăța o meserie. Dacă vrei astăzi să-ți repari o pereche de încălțăminte în Iași, efectiv nu găsești unde sau găsești foarte greu, dacă vrei să repari un ceas, la fel...

- Sunt tot mai necesare astfel de măsuri, evident…

- Este nevoie ca noi să putem facilita parteneriate între instituțiile de învățământ, între oamenii de afaceri și între primării, iar aceste parteneriate să poată ajuta tinerii, pe de o parte, să învețe o meserie, iar pe de altă parte să poată avea acces la acea meserie după ce termină. Dacă duci un copil la școală și l-ai învățat să facă ceva, dar dacă el nu are de lucru după aceea, tu, ca stat, ai investit degeaba în el. De ce? El va trebui să plece din țară, iar investiția făcută în școlarizarea sa o va fructifica în altă parte. Și noi știm foarte bine asta, căci am făcut lucrul acesta ani la rând, iar oamenii noștri calificați sunt astăzi în străinătate, muncind în diferite țări pentru a-și putea crea un trai mai bun pentru ei și pentru familiile lor.

- Nu e ușor de urnit lucrurile în politică, nici la Putere, nici în Opoziție, iar perioada ultimilor ani demonstrează acest silogism... Cum ar putea beneficia Iașul de investițiile pe care nu le-a avut, deși la Putere s-au perindat principalele forțe politice ale momentului?

- Iașul va resimți, cred eu, cât de curând, ceea ce se întâmplă în zona politică și Partidul Social Democrat, așa cum spuneam mai devreme, chiar reușește să livreze. Da, dacă ani le rând nu s-au livrat obiective, iată că Moldova - că vorbim nu doar de Iași, va avea două autostrăzi prin care se conectează cu restul țării, cu Europa. Da, vor veni investitorii aici, pentru că au la ce să vină. Adică le creez posibilitate să vină, să investească aici. Noi avem o capacitate imensă de forță de muncă, dacă o vom califica… Și spuneam mai devreme de învățământul dual, o bucurie imensă pentru noi. Știu că există o diferență între ceea ce oferă România, la momentul de față, ca și salarizare, și ceea ce se întâmplă în exterior, în afara granițelor. Este adevărat că noi nu putem concura, poate, cu Germania, peste noapte, nu putem oferi același salariu. Dar vreau să vă spun un lucru: între a câștiga 2.000 euro în Germania și a câștiga 1.500 euro la Iași, în mod cert, acel tânăr român care lucrează în străinătate ar veni să muncească pentru 1.500 euro acasă. Așa ar fi alături de familie, nu va plăti chiria acolo, își va putea vedea crescând copiii sub ochii lui. Sunt avantaje pe care le ai atunci când când stai acasă, iar România are capacitate să producă atât locuri de muncă, cât și forță de muncă înalt calificată.

- Asta ne dorim cu toții și cel mai important e ca tinerii plecați să poată găsi aici un loc de muncă plătit cu ceea ce spuneți dumneavoastră, cu 1.500 euro, căci nu e atât de ușor, astăzi...

-  Să știți, eu găsesc foarte mulți oameni care chiar câștigă asta. Îmi povestea cineva că ar vrea să ia la muncă, cu ziua, un meseriaș, și nu mai poți să-i dai sub 300 lei pe zi. Oamenii aceștia sunt foarte mulți și mai vin la lucru sub prețul acesta. Ei știu ce reușesc să producă și eu cred că vom găsi astfel de locuri de muncă, în care oamenii chiar să fie foarte bine plătiți. Trebuie doar ca noi să producem lucrurile acestea de muncă, să dezvoltăm. Și vorbim aici despre și nu se vorbește de azi, de ieri, de pre-reindustrializare României. Să creezi locuri de muncă în care să poți crea profit și să-ți poți permite să dai niște salarii.

- Se vorbește de reindustrializarea țării, dar cu cine se va putea realiza acest proiect, din moment ce e foarte, foarte greu de găsit astăzi chiar și un sudor?

- Tehnologizarea face ca meseriile de bază să nu mai fie ce au fost acum 20-30 de ani. Tinerii aceștia, dacă ar intra în contact cu ceea ce se întâmplă la momentul de față în industrie, nu doar că ar înțelege cât este de folos, dar le-ar fi și drag să lucreze acolo, pentru că munca poate fi mult mai ușoară atunci când lucrezi cu tehnologie, ai performante și asta vrem să facem pentru ei. Să știți că noi avem în zonă foarte mulți tineri care nu muncesc. Din nefericire, avem foarte mulți tineri care nu știu să muncească pentru că nu au făcut-o vreodată! Nu putem să facem doar zona aceasta de uman, avem nevoie de un învățământ tehnic prin care oamenii aceștia să iasă ca forță de muncă calificată și vrem să facem lucrul acesta, căci avem foarte mulți tineri care pot fi pregătiți în această direcție. Avem oamenii aceștia, trebuie doar să le creăm contextual.

- Ce credeți că ar fi de schimbat la nivel macroeconomic aici, în special, pentru ca boom-ul prevestit să devină realitate și, mai important, să-i facă pe cei plecați de ani bună să revină acasă?

- Cei plecați reprezintă o forță de muncă calificată. Au plecat de aici pregătiți, au învățat lucruri noi acolo, au o experiență acumulată... Ar fi bine să se reîntoarcă, dar între timp noi trebuie să pregătim forța de muncă de aici. Această industrializare a României poate să creeze un context în care cei care sunt plecați să se întoarcă în țară și ne dorim tare mult să facem lucrul acesta. Știu foarte mulți oameni care sunt plecați, ei nu sunt foarte confortabili acolo, oamenii nu stau de drag acolo, stau de nevoie, pentru că, în cazul în acre ar avea acasă ce să facă, ce să lucreze, să câștige un salariu decent, oameni chiar ar veni acasă și noi trebuie să creăm condiții. Îmi spunea domnul rector al Universității Tehnice, Dan Cașcaval, că anul acesta au crescut înscrierile la Facultatea de Chimie doar pentru că s-a zvonit despre o investiție majoră într-un combinat chimic, în zonă. Imaginați-vă ce ar însemna să dezvoltăm siderurgia în zonă! Noi aducem fier din Turcia, aducem din Ucraina, aducem de peste tot, însă putem să lucrăm aici, la noi în țară. Importăm celuloză, peste 40.000 de tone anual, pe când noi o putem prelucra aici. Orice e posibil în viitorul apropiat, dacă ne mobilizăm, dacă vom depăși luptele acestea de de oameni mici, să stăm toată ziua în certuri politice… Haideți să ne dăm mâna, să folosim fiecare potențialul pe care-l avem și să înțelegem că doar împreună putem să realizăm lucrurile pe care, până la urmă, oamenii, indiferent că sunt de stânga, de dreapta, de centru, le așteaptă.

- Ieșenii au o bogată ofertă în ceea ce privește candidații pentru alegerile parlamentare. De ce ar alege lista social-democrată de la Iași?

- Este foarte adevărat că Partidul Social Democrat, de-a lungul timpului, a fost blamat și n-aș vrea să să fiu neapărat subiectiv, dar în mod nedrept. Dacă ne uităm, Partidul Social Democrat rămâne totuși cel mai mare partid din România, după Revoluție. Oare de ce românii aleg partidul acesta? Atât de rău este și tot pe el îl aleg, la fiecare rundă de alegeri? Nu! Îl aleg pentru că Partidul Social Democrat chiar a făcut ceva pentru țara aceasta. Vorbim, totuși, de singurul partid care reușește să dea un vicepreședinte la Parlamentul European, n-am avut altul până acum, de un de un partid care reușește să dea un vicepreședinte al Comisiei Europene, n-am avut de la un an partid până azi, vorbim de de un partid care face parte din al doilea cel mai mare grup parlamentar din Parlamentul European… Vorbim de un partid care reușește să-i țină pe medici în țară… PSD este cel care a făcut posibil ca dascălii să ducă o viață decentă, să nu le fie rușine că sunt profesori, un partid care produce creștere economică... Nu toate partidele au capacitate aceasta. Trebuie să ai capacitatea să produci ceva pentru țară și singurul partid, în momentul de față, care a demonstrat că are capacitatea aceasta este Partidul Social Democrat.

- Sunteți optimist… Totuși, care ar fi cea mai mare temere a dumneavoastră legată de acest județ?

- Nu știu dacă aș putea să-i spun temere, dar este destul de riscant ca prezenta clasă politică din județul acesta să continue într-o ceartă permanentă, cum s-a întâmplat până acum, să nu reușim să creăm o echipă care să muncească pentru oameni. După ce se încheie alegerile, nu mai există electorat de stânga, de dreapta, de centru, ci există oameni care așteaptă de la administrație să producă ceva pentru ei. Și aici trag un semnal de alarmă pentru toți politicienii care au intrat în administrație, să înțeleagă nevoia de de a se coaliza, de a pune în comun fiecare capacitatea pe care o are să poată livra ceva pentru oameni.

(Comandat de Partidul Social Democrat – PSD  Iași. Executat de Ziarul Evenimentul SRL, portal: www.ziarulevenimentul.ro, CMF: 11240017)

Adauga comentariul tau

Nume:

E-mail:

Comentariu:

Security Code
Imagine noua

ULTIMA ORA
Bancul Zilei

05:59

Ziua Crucii

10:45

Licitatie com. Tasca, spatiu in suprafata de 53,13 mp. 1. Informatii generale privind autoritatea contractanta, in special denumirea, codul de identificare fiscala, adresa, numarul de telefon, fax si/sau adresa de e-mail, persoana de contact: Comuna Tasca, cu sediul in sat Tasca, comuna Tasca, Str. Lt. Vasile Mitru nr. 11, judetul Neamt, telefon 0233/255.023, fax 0233/255.023, e-mail: primaria_tasca@yahoo.com, cod fiscal 2614457. 2. Informatii generale privind obiectul procedurii de licitatie publica, in special descrierea si identificarea bunului care urmeaza sa fie inchiriat: -spatiu in suprafata de 53,13 mp, apartinand domeniului public al Comunei Tasca, avand destinatia de farmacie, situat in sat Tasca, comuna Tasca, Str. Bicazului nr. 4, nr.cadastral 51072, CF 51072, conform caietului de sarcini, O.U.G. nr. 57/03.07.2019 si H.C.L. Tasca nr. 102/20.08.2025. 3. Informatii privind documentatia de atribuire: se regasesc in caietul de sarcini. 3.1. Modalitatea sau modalitatile prin care persoanele interesate pot intra in posesia unui exemplar al documentatiei de atribuire: la cerere, de la sediul Comunei Tasca. 3.2. Denumirea si datele de contact ale serviciului/ compartimentului din cadrul institutiei de la care se poate obtine un exemplar din documentatia de atribuire: Compartimentul Urbanism din cadrul Comunei Tasca, sat Tasca, comuna Tasca, Str. Lt. Vasile Mitru nr. 11, judetul Neamt. 3.3. Costul si conditiile de plata pentru obtinerea acestui exemplar, unde este cazul, potrivit prevederilor O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul administrativ: 100 Lei/exemplar, se achita cu numerar la Casieria Comunei Tasca. 3.4. Data-limita pentru solicitarea clarificarilor: 30.09.2025, ora 12.00. 4. Informatii privind ofertele: 4.1. Data-limita de depunere a ofertelor: 08.10.2025, ora 09.00. 4.2. Adresa la care trebuie depuse ofertele: Comuna Tasca, sat Tasca, comuna Tasca, Str. Lt. Vasile Mitru nr. 11, judetul Neamt. 4.3. Numarul de exemplare in care trebuie depusa fiecare oferta: un exemplar in original, in doua plicuri sigilate: unul exterior si unul interior. 5. Data si locul la care se va desfasura sedinta publica de deschidere a ofertelor: 08.10.2025, ora 10.00, la sediul Comunei Tasca, sat Tasca, comuna Tasca, Str. Lt. Vasile Mitru nr. 11, judetul Neamt. 6. Denumirea, adresa, numarul de telefon si/sau adresa de e-mail ale instantei competente in solutionarea litigiilor aparute si termenele pentru sesizarea instantei: Tribunalul Neamt, Piatra Neamt, B-dul Decebal nr. 8, judetul Neamt, telefon 0233/214.019, fax 0233/216.585, e-mail: jud-piatraneamt@just.ro. 7. Data transmiterii anuntului de licitatie catre institutiile abilitate, in vederea publicarii: 11.09.2025.
Licitatie com. Filipesti, 14 loturi de teren. 1. Informatii generale privind concedentul, in special denumirea, codul de identificare fiscala, adresa, numarul de telefon, fax si/sau adresa de e-mail, persoana de contact: Comuna Filipesti, cu sediul in comuna Filipesti, sat Filipesti, Str. Radu Beligan nr. 142, judetul Bacau, telefon 0234/215.800, fax 0372/252.527, e-mail: clfilip_bacau@yahoo.com, cod fiscal 4455030. 2. Informatii generale privind obiectul concesiunii, in special descrierea si identificarea bunului care urmeaza sa fie concesionat: 14 loturi de teren, situate in intravilanul comunei Filipesti, sat Oniscani, F.N., judetul Bacau, care apartin domeniului privat al Comunei Filipesti, conform O.U.G. nr. 57/03.07.2019 , H.C.L. Filipesti nr. 49/18.07.2025 si a caietului de sarcini, identificate astfel: Lotul 1 -C.F. nr. 66501, suprafata: 1.000 mp; Lotul 2 -C.F. nr. 66500, suprafata: 1.000 mp; Lotul 3 -C.F. nr. 61519, suprafata: 1.000 mp; Lotul 4 -C.F. nr. 61520, suprafata: 1.000 mp; Lotul 5 -C.F. nr. 61566, suprafata: 1.000 mp; Lotul 6 -C.F. nr. 66888, suprafata: 1.311 mp; Lotul 7 -C.F. nr. 60620, suprafata: 1.082 mp; Lotul 8 -C.F. nr. 60625, suprafata: 1.388 mp; Lotul 9 -C.F. nr. 60626, suprafata: 1.136 mp; Lotul 10 -C.F. nr. 60627, suprafata: 1.098 mp; Lotul 11 -C.F. nr. 60630, suprafata: 982 mp; Lotul 12 -C.F. nr. 60623, suprafata: 900 mp; Lotul 13 -C.F. nr. 60633, suprafata: 885 mp; Lotul 14 -C.F. nr. 60634, suprafata: 885 mp. 3. Informatii privind documentatia de atribuire: se regasesc in caietul de sarcini. 3.1. Modalitatea sau modalitatile prin care persoanele interesate pot intra in posesia unui exemplar al documentatiei de atribuire: Prin solicitare scrisa, de la sediul institutiei. 3.2. Denumirea si adresa serviciului/ compartimentului din cadrul concedentului, de la care se poate obtine un exemplar din documentatia de atribuire: Comuna Filipesti, cu sediul in comuna Filipesti, sat Filipesti, Str. Radu Beligan nr. 142, judetul Bacau. 3.3. Costul si conditiile de plata pentru obtinerea acestui exemplar, unde este cazul: 150 Lei/exemplar, care se achita numerar la sediul Comunei Filipesti. 3.4. Data-limita pentru solicitarea clarificarilor: 17.10.2025, ora 12.00. 4. Informatii privind ofertele: 4.1. Data-limita de depunere a ofertelor: 28.10.2025, ora 14.00. 4.2. Adresa la care trebuie depuse ofertele: Comuna Filipesti, comuna Filipesti, sat Filipesti, Str. Radu Beligan nr. 142, judetul Bacau. 4.3. Numarul de exemplare in care trebuie depusa fiecare oferta: Se depun intr-un singur exemplar, in original. 5. Data si locul la care se va desfasura sedinta publica de deschidere a ofertelor: 30.10.2025, ora 10.00, la sediul Comunei Filipesti, sat Filipesti, comuna Filipesti, Str. Radu Beligan nr. 142, judetul Bacau. 6. Denumirea, adresa, numarul de telefon, fax si/sau adresa de e-mail ale instantei competente in solutionarea litigiilor aparute si termenele pentru sesizarea instantei: Sectia a II-a civila si de contencios administrativ si fiscal, a Tribunalului Bacau, municipiul Bacau, Str. Stefan cel Mare nr. 4, judetul Bacau, telefon 0234/514.419, fax 0234/525.211, e-mail: tr-bacau-reg2@just.ro. 7. Data transmiterii anuntului de licitatie catre institutiile abilitate, in vederea publicarii: 12.09.2025.
Licitatie com. Filipesti, spatiu in suprafata de 102 mp. 1. Informatii generale privind concedentul, in special denumirea, codul de identificare fiscala, adresa, numarul de telefon, fax si/sau adresa de e-mail, persoana de contact: Comuna Filipesti, cu sediul in comuna Filipesti, sat Filipesti, Str. Radu Beligan nr. 142, judetul Bacau, telefon 0234/215.800, fax 0372/252.527, e-mail: clfilip_bacau@yahoo.com, cod fiscal 4455030. 2. Informatii generale privind obiectul concesiunii, in special descrierea si identificarea bunului care urmeaza sa fie concesionat: Spatiu in suprafata de 102 mp, cu destinatia de cabinet medical stomatologic, situat in comuna Filipesti, sat Filipesti, Str. Radu Beligan nr. 121, apartinand domeniului public al Comunei Filipesti, conform caietului de sarcini, H.C.L. Filipesti nr. 30/20.05.2025 si O.U.G. nr. 57/03.07.2019. 3. Informatii privind documentatia de atribuire: se regasesc in caietul de sarcini. 3.1.Modalitatea sau modalitatile prin care persoanele interesate pot intra in posesia unui exemplar al documentatiei de atribuire: Prin solicitare scrisa, de la sediul institutiei. 3.2. Denumirea si adresa serviciului/ compartimentului din cadrul concedentului, de la care se poate obtine un exemplar din documentatia de atribuire: Comuna Filipesti, cu sediul in comuna Filipesti, sat Filipesti, Str. Radu Beligan nr. 142, judetul Bacau. 3.3. Costul si conditiile de plata pentru obtinerea acestui exemplar, unde este cazul: 150 Lei/exemplar, care se achita numerar la sediul Comunei Filipesti. 3.4. Data-limita pentru solicitarea clarificarilor: 10.10.2025, ora 12.00. 4. Informatii privind ofertele: 4.1. Data-limita de depunere a ofertelor: 21.10.2025, ora 16.00. 4.2. Adresa la care trebuie depuse ofertele: Comuna Filipesti, comuna Filipesti, sat Filipesti, Str. Radu Beligan nr. 142, judetul Bacau. 4.3. Numarul de exemplare in care trebuie depusa fiecare oferta: Se depun intr-un singur exemplar, in original. 5. Data si locul la care se va desfasura sedinta publica de deschidere a ofertelor: 23.10.2025, ora 10.00, la sediul Comunei Filipesti, sat Filipesti, comuna Filipesti, Str. Radu Beligan nr. 142, judetul Bacau. 6. Denumirea, adresa, numarul de telefon, fax si/sau adresa de e-mail ale instantei competente in solutionarea litigiilor aparute si termenele pentru sesizarea instantei: Sectia a II-a Civila si de contencios administrativ si fiscal, a Tribunalului Bacau, municipiul Bacau, Str. Stefan cel Mare nr. 4, judetul Bacau, telefon 0234/514.419, fax 0234/525.211, e-mail: tr-bacau-reg2@just.ro. 7. Data transmiterii anuntului de licitatie catre institutiile abilitate, in vederea publicarii: 12.09.2025.
Lecția dronelor din Polonia și slăbiciunile aliaților. Apărarea NATO contra acestor aeronave s-a dovedit șvaițer
15/09/2025 05:39

Intruziunea "zmeilor" teleghidati din spatiul aerian polonez scoate in evidentă slăbiciunea mijloacelor NATO de combatere a dronelor. Desi Rusia contestă că s-ar afla in spatele incidentului aerian, oricar ...

Donald Trump, Scrisoare Deschisă către NATO: Acesta nu este RĂZBOIUL LUI TRUMP - este RĂZBOIUL lui Biden și Zelenski.
15/09/2025 05:35

Presedintele SUA, Donald Trump, a transmis prin intermediul retelei sale, Adevărul Social, o scrisoare deschisă către natiunile NATO, cu o trimitere directă către statele ipocrite ale organizatiei care pre ...

Nicușor Dan RECUNOAȘTE că România este condusă prost sub mandatul președintelui Nicușor Dan: „40% dintre români sunt exasperați”
12/09/2025 06:07

După ce un sondaj recent a arătat că partidul AUR a crescut pană la 40% in preferintele alegătorilor, Nicusor Dan afirmă că in acest procent se vede dezamăgirea romanilor fată de conducerea tării. Rep ...

Inflația a explodat la 10% după măsurile Guvernului Bolojan
12/09/2025 06:05

Inflatia, sau, mai simplu spus, cresterea preturilor, a ajuns la aproape 10% in august 2025, conform datelor de la Institutul National de Statistică. Sunt primele cifre despre cresterea preturilor, după măsu ...

Cornel Nistorescu:Pensiile lui Bolojan au luat foc
11/09/2025 15:18

Luni, in plin scandal cu scolile, premierul Ilie Bolojan s-a dus la TVR1 si a zis: „Din punctul meu de vedere, suntem in situaţia in care avem nevoie de mai mulţi oameni in piaţa reală a muncii. Şi p ...

Parlamentul respinge ancheta privind anularea alegerilor prezidențiale. CCR decide în continuare
11/09/2025 15:11

Camera Deputatilor a respins miercuri propunerea grupurilor AUR si POT de a infiinta o comisie de anchetă care să analizeze anularea alegerilor prezidentiale din decembrie 2024. Decizia a fost văzută de opo ...

Negocieri tensionate în coaliție pe tema concedierilor din administrație
11/09/2025 15:10

Coalitia de guvernare se reuneste miercuri, de la ora 18.00, intr-o sedintă decisivă in care va fi discutată una dintre cele mai dure reforme din ultimul deceniu, reducerea cu 10% a personalului din administ ...

Nicuşor Dan: România nu are un plan de ţară, în momentul ăsta. Există voinţă de reformă
11/09/2025 15:06

Presedintele Nicusor Dan a transmis la AmCham CEO Business Forum 2025 un mesaj de stabilitate, afirmand că sfarsitul lui 2026 va fi „capătul tunelului”, dar a recunoscut lipsa unui plan de tară pentru re ...

Banii mămicilor, salvați! PNL susține proiectul PSD de eliminare a CASS: 'A fost o greşeală, pentru că se lucrează pe repede înainte'
10/09/2025 06:49

Liderul senatorilor PNL, Daniel Fenechiu, a declarat marţi, referitor la proiectul PSD de eliminare a CASS pentru mame şi veteranii de război, că este un proiect corect, pe care il va susţine, menţionand ...

CTP spune ce s-ar putea întâmpla dacă Ilie Bolojan va demisiona, în cazul în care reforma pensiilor magistraților pică la CCR: Nu vreau să pronunț cuvântul!
10/09/2025 06:44

Gazetarul Cristian Tudor Popescu a vorbit, pe B1 TV, despre o posibilă demisie a lui Ilie Bolojan, in cazul in care reforma pensiilor magistratilor nu va trece de Curtea Constitutională (CCR), si ce implicati ...

Aboneaza-te la cele mai noi stiri din Regiunea Moldovei