Patronul firmei de transport care a ucis cinci oameni pe A1, de neatins

10

Dimensiune font:

| 24-09-2023 02:14

Un TIR a strivit două mașini, ucigând cinci oameni pe A1, marți dimineață-doar una dintre tragediile care se țin lanț în ultima vreme. Totuși, ceva este diferit, în abordarea presei din România.

Prima întrebare pe care și-au pus-o jurnaliștii și la care au dat răspuns imediat, chiar înainte să ajungă pompierii, a fost: cine sunt patronii stației de GPL din Crevedia? După explozia de la Comănești, de joi, obiectivul presei s-a focalizat pe Umbrărescu&subcontractorii și pe directorii Transgaz.

Nimeni, dar absolut nimeni nu s-a întrebat cine e patronul firmei de transport al cărei TIR a intrat în coloana din față, luînd cinci vieți pe autostradă.

Ce răspundere au proprietarii acestor firme, pe care îi ”cunoaștem” doar prin reprezentant, respectiv prin consultantul asociației patronale de profil, care apare din când în când la tv să se plângă de taxe, de impozite și de regulamentele europene?

Sigur, în primul rând Ministerul Transporturilor poartă răspunderea siguranței pe șosele, are tot felul de agenții care pot controla camioanele de marfă, pot verifica tahometrele, pot monitoriza viteza, pot obliga șoferii din această industrie să facă ore de conducere defensivă etc. Dar, ce să-i ceri unei instituții care nu doar girează ci generează dezastrul numit Transporturi, în România?

Pentru tragedia de pe A1 va răspunde doar șoferul. Ca la Crevedia, unde angajați plătiți cu minimum pe economie își riscau libertatea și viața ca să mute gazul dintr-o cisternă în alta, tirurile gonesc ca la Zidul Morții din prea plinul inimii de șofer. Șoferii țin morțiș să exploateze mai eficient mașinile, indiferent de riscuri, nu patronii trag la câștig.

Și nu e vorba doar de răspunderea legală, ci și de cea morală. Nimeni nu-i întreabă nimic, cum s-a văzut și marți și miercuri și joi, când noua tragedie de pe A7 a făcut uitat carambolul de pe A1.

Am o singură explicație, pentru lipsa de interes a mass media față de proprietarul TIR-ului criminal. Publicul este, de fapt, cel care închide ochii. Fiindcă proprietarul unui automobil care trece scrâșnind din roți peste Codul Rutier poate fi oricine. Stație de GPL sau firmă de asfaltări nu prea are nimeni.

Și să mă scutească și dl. Grindeanu și dl. Hagiu de povești. În iulie, am venit de la Sibiu la București într-o sâmbătă, când nu era trafic, mai mult TIR-uri. De obicei, rămân în urma câte unui camion, pe Valea Oltului, ca să nu-mi sară în față vreun nervos care depășește pe linia continuă. Respectând viteza legală, nu am putut să mă țin după TIR-urile care goneau nebunește, iar în spate aveam coloană de camioane, cu flash-uri și claxoane, să mă dau din calea lor.

Evident, e o simplă coincidență că TIR-ul care a zdrobit un microbuz e deținut de o firmă ce are sediul chiar în Sibiu. Compania a finalizat afaceri de 55 milioane de lei, în creștere cu 41% față de anul precedent, ceea ce o plasează în top 20 cele mai dinamice companii de transport din România-asta e tot ce poți afla din presă (ZF, 12.10.2022) despre proprietarul TIR-ului ucigaș de pe A1.

Val Valcu DCNews

Puncte preluare anunturi  "Evenimentul Regional al Moldovei"  in Iasi

<>

Adauga comentariul tau

Nume:

E-mail:

Comentariu:

Security Code
Imagine noua

ULTIMA ORA

Data publicării: 29/11/2023. ANUNȚ DE PARTICIPARE - selecție de oferte - la procedura de achiziție pentru atribuirea contractului de achiziție având ca obiect Furnizare, montare, instalare și punere în funcțiune instalație electrică fotovoltaică cu sistem de stocare a energiei electrice S.C. FRIZON HOLDING S.A., cu sediul social în Bucureşti Sectorul 2, Strada C. A. ROSETTI, Nr. 17, Birou 216 Campus 06, Etaj 2, telefon: 0726714275, e-mail: office@frizon.ro, organizează procedura de achiziție prin selecție de oferte pentru atribuirea contractului de furnizare, montare, instalare și punere în funcțiune instalație electrică fotovoltaică cu sistem de stocare a energiei electrice. Prezenta procedură este organizată în vederea depunerii unei oferte concurențiale în cadrul Schemei de ajutor privind sprijinirea investiţiilor în noi capacităţi de producere a energiei electrice produsă din surse regenerabile pentru autoconsumul întreprinderilor din cadrul sectorului agricol și industriei alimentare. Astfel, invităm operatorii economici interesați să transmită oferte de preț, cu respectarea următoarelor condiții: Ofertanții vor avea cod CAEN 4321 – Lucrări de instalații electrice, autorizat la sediul social/punct de lucru/terți; Locul și modul de obținere a documentației tehnice: se solicită în scris la adresa de e-mail office@frizon.ro pana la data de 04.12.2023, ora 12:00. Solicitările primite după acest termen nu vor fi luate în considerare. Termenul limită de depunere a ofertelor: Miercuri, 06.12.2023, ora 16:00. Modalitatea de transmitere a ofertei de către ofertanți: oferta semnată de reprezentantul legal/ împuternicit, se depune personal sau prin curier/ poștă cu confirmare de primire, într-un exemplar original, pe suport de hârtie, în plic închis și sigilat, la adresa beneficiarului: Punct de lucru - bază de recepţie şi depozitare Tătăranu - Sat Tătăranu, Comuna Tătăranu, Strada Fabricii de Zahar, Nr. 17, Judet Vrancea. După finalizarea evaluarii, toți operatorii economici care au depus oferte vor fi notificați cu privire la rezultatul evaluării. Prezentul anunț conține informațiile minime legate de derularea procedurii. Condițiile detaliate se regăsesc în documentația tehnică pe care vă invităm să o solicitați conform mențiunilor de mai sus.
Data publicării: 29/11/2023. ANUNȚ DE PARTICIPARE - selecție de oferte - la procedura de achiziție pentru atribuirea contractului de achiziție având ca obiect Furnizare, montare, instalare și punere în funcțiune instalație electrică fotovoltaică cu sistem de stocare a energiei electrice OUAI SPP5 NĂMOLOASA , cu sediul social în comuna Nănești, sat Nănești, județul Vrancea, telefon: 0726714275, e-mail: ouai.spp5.namoloasa@gmail.com, organizează procedura de achiziție prin selecție de oferte pentru atribuirea contractului de furnizare, montare, instalare și punere în funcțiune instalație electrică fotovoltaică cu sistem de stocare a energiei electrice. Prezenta procedură este organizată în vederea depunerii unei oferte concurențiale în cadrul Schemei de ajutor privind sprijinirea investiţiilor în noi capacităţi de producere a energiei electrice produsă din surse regenerabile pentru autoconsumul întreprinderilor din cadrul sectorului agricol și industriei alimentare. Astfel, invităm operatorii economici interesați să transmită oferte de preț, cu respectarea următoarelor condiții: * Ofertanții vor avea cod CAEN 4321 – Lucrări de instalații electrice, autorizat la sediul social/punct de lucru/terți; * Locul și modul de obținere a documentației tehnice: se solicită în scris la adresa de e-mail ouai.spp5.namoloasa@gmail.com pana la data de 04.12.2023, ora 12:00. Solicitările primite după acest termen nu vor fi luate în considerare. * Termenul limită de depunere a ofertelor: Miercuri, 06.12.2023, ora 16:00. * Modalitatea de transmitere a ofertei de către ofertanți: oferta semnată de reprezentantul legal/ împuternicit, se depune personal sau prin curier/ poștă cu confirmare de primire, într-un exemplar original, pe suport de hârtie, în plic închis și sigilat, la adresa beneficiarului: comuna Nănești, sat Nănești, județul Vrancea. După finalizarea evaluarii, toți operatorii economici care au depus oferte vor fi notificați cu privire la rezultatul evaluării. Prezentul anunț conține informațiile minime legate de derularea procedurii. Condițiile detaliate se regăsesc în documentația tehnică pe care vă invităm să o solicitați conform mențiunilor de mai sus.
Data publicării: 29/11/2023, ANUNȚ DE PARTICIPARE - selecție de oferte - la procedura de achiziție pentru atribuirea contractului de achiziție având ca obiect Furnizare, montare, instalare și punere în funcțiune instalație electrică fotovoltaică cu sistem de stocare a energiei electrice OUAI SPP10 GABANA FERM MĂICĂNEȘTI, cu sediul social în comuna Nănești, sat Nănești, județul Vrancea, telefon: 0721253612, e-mail: frizonagra@gmail.com, organizează procedura de achiziție prin selecție de oferte pentru atribuirea contractului de furnizare, montare, instalare și punere în funcțiune instalație electrică fotovoltaică cu sistem de stocare a energiei electrice. Prezenta procedură este organizată în vederea depunerii unei oferte concurențiale în cadrul Schemei de ajutor privind sprijinirea investiţiilor în noi capacităţi de producere a energiei electrice produsă din surse regenerabile pentru autoconsumul întreprinderilor din cadrul sectorului agricol și industriei alimentare. Astfel, invităm operatorii economici interesați să transmită oferte de preț, cu respectarea următoarelor condiții: Ofertanții vor avea cod CAEN 4321 – Lucrări de instalații electrice, autorizat la sediul social/punct de lucru/terți; * Locul și modul de obținere a documentației tehnice: se solicită în scris la adresa de e-mail frizonagra@gmail.com, pana la data de 04.12.2023, ora 12:00. Solicitările primite după acest termen nu vor fi luate în considerare. * Termenul limită de depunere a ofertelor: Miercuri, 06.12.2023, ora 16:00. Modalitatea de transmitere a ofertei de către ofertanți: oferta semnată de reprezentantul legal/ împuternicit, se depune personal sau prin curier/ poștă cu confirmare de primire, într-un exemplar original, pe suport de hârtie, în plic închis și sigilat, la adresa beneficiarului: comuna Nănești, sat Nănești, județul Vrancea. După finalizarea evaluarii, toți operatorii economici care au depus oferte vor fi notificați cu privire la rezultatul evaluării. Prezentul anunț conține informațiile minime legate de derularea procedurii. Condițiile detaliate se regăsesc în documentația tehnică pe care vă invităm să o solicitați conform mențiunilor de mai sus.
PIB-ul românului. Bogat în statistică, sărac în realitate. Economist: „Lucrurile se împut“
02/12/2023 00:30

Romania a depăsit Ungaria, la limită, arată cifrele Eurostat, intr-un clasament al PIB pe cap de locuitor calculat in raport cu media UE, insă economistii atrag atentia că ne imbătăm cu apă rece. In rea ...

Victoria lui Putin pare posibilă pentru prima dată de când a declanșat războiul în Ucraina
02/12/2023 00:26

Pentru prima dată de cand Vladimir Putin a invadat Ucraina, la 24 februarie 2022, pare că e posibil să obtină o victorie, scrie The Economist. Presedintele Rusiei si-a pus tara pe picior de război si si-a ...

Biden o Muerte: Democrații nu au un Plan B
02/12/2023 00:24

Incercarea Partidului Democrat de a rămane la putere pare să depindă in totalitate de candidatura lui Joe Biden pentru un nou mandat. In ciuda cifrelor catastrofale din sondaje si a semnelor evidente că nu ...

PUNEȚI PICIORUL ÎN PRAG, MĂI, ROMÂNI, MĂI! Mesajul Generalului Radu Theodoru în Piața Universității, de 1 Decembrie 2021 - VALABIL ȘI AZI.
02/12/2023 00:23

Mesajul Generalul Radu Theodoru la Manifestatia de 1 Decembrie 2021 din Piata Universitătii: „Prieteni, este un ceas deosebit de important. Mă bucur că sunteti atatia.Trebuia să fiti de trei ori mai mu ...

Parada militară organizată la București cu prilejul Zilei Naționale a României, 2023, la 105 ani de la Marea Unire din 1 Decembrie 1918 -  FOTO cu Nori Gri deasupra României
02/12/2023 00:21

Parada militară de Ziua Natională a Romaniei, organizată vineri, 1 Decembrie 2023, de Ziuua Natională a Romaniei, in Capitală, s-a desfăsurat cu peste 2.400 de militari si specialisti din Ministerul Apăr ...

Putin a scos în afara legii Mișcarea LGBT
02/12/2023 00:20

Curtea Supremă de la Moscova a declarat oficial „miscarea internatională LGBT” ca fiind „extremistă”, interzicandu-i activitătile pe teritoriul intregii tări. La sedinta de joi, 30 noiembrie, inst ...

Putin NU va face Pace în Ucraina înainte de alegerile din SUA din 2024 – Adevăr sau Provocare?
02/12/2023 00:10

Liderul rus va evita să accepte un acord de pace in Ucraina inainte de a vedea cine va conduce Statele Unite in următorii ani, sustine Washingtonul. Agentia Reuters, care publică această informatie, citeaz ...

Mesajul lui Antony Blinken de Ziua Națională: SUA și România sunt „aliaţi, parteneri şi prieteni”
01/12/2023 18:58

Secretarul de stat american Anthony Blinken a transmis un mesaj de felicitări Romaniei de Ziua Naţională, la implinirea a 105 de ani de la Marea Unire. „Leadership-ul Romaniei in cadrul NATO intăreşte se ...

Karl Nehammer a uimit toată România! Ce a făcut cancelarul Austriei
01/12/2023 16:53

O corespondentă intre cancelarul austriac Karl Nehammer si premierul Marcel Ciolacu pare să aibă efecte favorabile in ceea ce priveste relatiile dintre cele două tări. Nehammer l-a felicitat pe Ciolacu de ...

Foștii miniștri Ilan Laufer și Liviu Pop și-au unit partidele - Vor candida alături de AUR
01/12/2023 16:15

Partidul Alianta pentru Patrie, condus de Liviu Marian Pop, fostul ministru al educatiei, si partidul Forta Identitătii Nationale, condus de Ilan Laufer, fost ministru pentru mediul de afaceri, au fuzionat in ...

Aboneaza-te la cele mai noi stiri din Regiunea Moldovei