Cele două cuvinte pe care americanii le-au folosit pentru a-l descrie pe David Popovici
Dimensiune font:
Adversarii lui David Popovici nu au avut nicio șansă în fața românului la Singapore, iar americanii l-au descris în doar două cuvinte.
Zilele acestea au loc Campionatele Mondiale de Natație de la Singapore. David Popovici a venit din postura de favorit la 100 și 200 de metri liber, după ce a cucerit medalii și la ultima ediție. A reușit din nou să facă o performanță remarcabilă devenind primul înotător care triumfă în cele două probe la două ediții diferite. Americanii l-au numit „reacheta românească”, fiind impresionați de prestația fabuloasă bifată de cel mai titrat înotător român aflat în activitate.
„Racheta românească” a scris istorie la Singapore
A fost o zi importantă pentru sportul românesc. Toată România l-a urmărit cu sufletul la gură pe David Popovici în proba care putea să îi aducă a doua medalie de aur de la Campionatele Mondiale de Natație. Înotătorul român a avut mari emoții înainte de a intra în cursă și chiar a fost la un pas să renunțe, fiind măcinat de gânduri în ceea ce privește performanța pe care ar putea să o realizeze.
Presa americană a scris despre prestația de vis a românului, care l-a învins chiar pe favoritul americanilor, Jack Alexy. Diferența dintre cei doi a fost de doar 41 de sutimi, suficient cât David Popovici să nu aibă emoții pe finalul cursei.
În timpul analizei prestației sportivului și a recordurilor înregistrate odată cu acest succes de la Singapore, jurnaliștii americani l-au numit „racheta românească”.
„Racheta românească a declarat presei italiene că era pe punctul de a renunța cu o zi înainte de cursă și să se întoarcă acasă… De ce? – „Pentru că mi-era teamă de ce s-ar putea întâmpla… sau să nu se întâmple.”, a notat Swimswam.
David Popovici, în goana după recorduri: a bifat cel mai bun timp la nivel european
Medaliatul olimpic de la Paris și-a doborât recordul înregistrat la Europenele U23 din acest an. Recordul european al românului era de 46.71, iar acum a ajuns la 46.51. Este a doua cea mai bună performanță din istorie după cea a chinezului Pan Zhanle, 46.40. Marele rival al lui Popovici a avut o evoluție extrem de modestă și nu a prins un loc în finala de al 100 de metri liber.
David Popovici a reușit să coboare de șase ori sub 47 de secunde la proba „regină” a natației. Este singurul sportiv care a bifat această performanță.
1.Pan Zhanle (CHN) – 46,40 (2024)
2.David Popovici (ROU) – 46,51, (2025)
3.David Popovici (ROU) — 46,71 (2025)
4.Pan Zhanle (CHN) – 46,80 (2024)
5.Jack Alexy (SUA) – 46,81, (2025)
6.David Popovici (ROU) – 46,84 (2025
7.David Popovici (ROU) – 46,86 (2022)
8.David Popovici (ROU) – 46,88 (2024)
9.Cesar Cielo (BRA) – 46,91 (2009)
10.Pan Zhanle (CHN) – 46,92 (2024) și Jack Alexy – 46,92 (2025)
11.Alain Bernard (FRA) – 46,94 (2009)
12.Pan Zhanle (CHN) – 46,97 (2024)
13.David Popovici (ROU) – 46,98 (2022)
Sergiu Nicolae prosport.ro
Adauga comentariul tau